Jak powstają obrazy: Węglem na papierze
12 października, 2020
Od Qui Pro Quo do Kiepury
13 października, 2020

Noc Bibliotek 9.10.2020

Tegoroczna “Noc Bibliotek” odbyła się pod hasłem “Klimat na czytanie”, czyli dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury w bibliotece, a także sposób na dbanie o dobrostan ludzi, planety i klimatu. Wspólną przygodę rozpoczęliśmy od poszukiwania Ekoludka, który gdzieś się ukrył w zakamarkach biblioteki. Ekoludek przygotował dla dzieci zagadki ekologiczne, które miały poprowadzić małych poszukiwaczy do jego kryjówki. Tylko gdzie są te koperty z tymi zagadkami? I tu dzieci musiały zajrzeć nieomal w każde miejsce w bibliotece.
Było przy tym sporo biegania, a jeszcze więcej uśmiechu.
Ekoludek znalazł się, lecz to nie koniec przygody dzieci z Ekoudkiem. Nasi mali bohaterowie złożyli przyrzeczenie,że będą “chronić przyrodę, oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki, kwiaty hodować, drzewa szanować, ziemię ratować, nigdy nie śmiecić, uczyć tego wszystkie inne dzieci”. Od tego momentu wszyscy staliśmy się “Przyjaciółmi Ekoludka”. Odpoczywając na dywanie zatopiliśmy się w lekturze “Draka Ekonieboraka”. Autorki książki w sposób zabawny wytłumaczyły dzieciom, że warto oszczędzać wodę, segregować śmieci i przekonały nas, że niepotrzebna rzecz zasługuje na drugą szansę życia – tak jak nasz Ekoludek:). Porozmawialiśmy wspólnie co możemy zrobić dla klimatu i jak dbać o środowisko naturalne. Jak się okazało, wiedza dzieci na ten ważny temat jest ogromna- co bardzo cieszy.
Po poczęstunku nadszedł czas na zabawy ruchowe, a następnie projekcję filmu pt.”Jakub, Mimmi i gadające psy”. Jest to oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania
w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za przybycie.
To była wielka przyjemność ten czas spędzić z Wami.
Do zobaczenia za rok!

Wydarzenie  zrealizowane zostało w ramach projektu „Biblioteka zawsze w modzie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury