O Żydach i Żydówkach – 20.06.2017 r.

20 czerwca odbyły się warsztaty edukacyjne „O Żydach i Żydówkach”, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4. W trakcie spotkania udało nam się bliżej poznać kulturę żydowską, wybrane święta i związane z nimi zwyczaje. Usłyszeliśmy również muzykę graną przez żydowskie zespoły muzyczne, poznaliśmy przykładowe tańce. Dzisiejsze zajęcia udowodniły nam, że nie warto tworzyć wobec siebie nawzajem ściany nieporozumienia. Warto za to jak najwięcej rozmawiać. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie zrozumieć drugą osobę.
Każdy uczeń otrzymał interaktywną książkę „O Żydach i Żydówkach”. To książka, która zmusza do działania – jej strony pełne są zadań przybliżających w praktyczny sposób kulturę oraz historię Żydów i Żydówek. Pomaga też kształcić postawę przeciwdziałania dyskryminacji. Warsztaty zakończyliśmy poczęstunkiem – chałką, która jest przecież żydowskim przysmakiem. Jak się okazało, nie był to jednak prawdziwy koniec spotkania. Zbliżają się wakacje, więc uczniowie sprawili nam miłą niespodziankę, dziękując za cały rok owocnej współpracy. Mamy nadzieję, że
w nowym roku szkolnym niejednokrotnie wspólnie zrealizujemy kolejne ważne i ciekawe projekty.