Ałbena Grabowska gościem Lubańskiej Biblioteki

Jaki jest najlepszy sposób na rozgrzewkę przed andrzejkowym szaleństwem? Przyjście do biblioteki i poznanie utalentowanej kobiety z pasją. W piątkowe popołudnie (30.XI) gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej była Ałbena Grabowska. Pisarka, lekarz neurolog i epileptolog. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Posiada najmłodszy certyfikat
z epileptologii w Polsce. Na rynku wydawniczym zadebiutowała powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz“. Książka jest zapisem wspomnień i wiedzy o Rodopach, jednym z pasm górskich
w Bułgarii, skąd pochodzi rodzina autorki. Ałbena Grabowska przez wiele lat pisywała do prasy z segmentu lifestyle. Odpowiadała na listy i prowadziła rubryki porad lekarskich. Obecnie pisze książki dla dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych. Jej powieść “Stulecie Winnych” została wyróżniona nagrodą czytelniczek “Pióro” w trakcie IV Festiwalu Literatury Kobiecej. Podczas spotkania z czytelnikami w “Galerii nad Schodami” pisarka opowiedziała o pięknie i uroku rodzinnego kraju, o trudnych początkach w świecie medycyny, które do czasu fascynacji neurologią, były pełne zwątpienia. Z dumą zrelacjonowała pracę na planie serialu zrealizowanego na podstawie powieści “Stulecie Winnych”.
Pani Ałbena pełniła rolę konsultanta medycznego i historycznego, co więcej, zagrała w produkcji niewielki epizod. Pisarka zdradziła ponadto, że niektóre z jej powieści powstały w pracowni EEG w przerwach pomiędzy kolejnymi badaniami. W tak wyjątkowe popołudnie nie mogło zabraknąć akcentu andrzejkowego w postaci ciastek z wróżbą przygotowanych przez bibliotekarki. Był również czas na zdjęcia, autografy i krótką rozmowę z zaproszonym gościem.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu “Biblioteka dla każdego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.