Motyw podróżny w literaturze wykład dr hab. Doroty Machułko

20 września w „Galerii nad Schodami” odbyło się kolejne spotkanie dla młodzieży zorganizowane podczas 1. Lubańskiego Festiwalu Literackiego. Gościliśmy dr hab. Dorotę Michułkę – Kierownika Zakładu Metodyki Nauczania Języka i Literatury Polskiej funkcjonującego w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież wysłuchała wykładu, którego tematem był motyw podróży, drogi i miłości w literaturze. W trakcie spotkania ukazane zostały dwa wymiary wędrówki. Pierwszy z nich to dosłowna podróż, zmiana własnego miejsca. Drugi wymiar ma charakter symboliczny i staje się dla pisarza pretekstem do wyrażenia prawdziwych, a zarazem ukrytych myśli i refleksji postaci literackiej. Dwa wymiary wędrówki dr hab. Dorota Michułka omówiła na przykładzie szerokiego przekroju literatury. Wśród omawianych tytułów pojawiła się klasyka, jak np. „Faust”, „Kordian”, „Mały Ksiażę”, „Don Kichote” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Pojawiły się również przykłady literatury współczesnej m.in.„Bieguni”, „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk, „Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka czy też ”Wędrówka Nabu” Jarosława Mikołajewskiego.
Niezwykle wszechstronnego przeglądu literatury polskiej i powszechnej wysłuchali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. A. Mickiewicza w Lubaniu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.