Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego – 08.09.2018 r.

W sobotę 08.09.2018 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu po raz kolejny  włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna odsłona inicjatywy była szczególna, gdyż odbywała się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W latach ubiegłych odczytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W tym roku Para Prezydencka zaprosiła Polaków do wspólnego przeżywania treści zawartych w “Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego w adaptacji opracowanej przez krytyka literackiego, felietonistę Andrzeja Dobosza.
Lubańska odsłona tego ogólnopolskiego wydarzenia miała miejsce na Skwerze Niepodległości przy ul. Brackiej. W ramach uroczystego otwarcia Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dokument wyjaśnia wybór „Przedwiośnia” jako przedmiotu tegorocznej interpretacji oraz zachęca do lektury “Antologii Niepodległości”, przygotowanej z myślą o obchodzonym jubileuszu. Poszczególne rozdziały utworu Żeromskiego zostały zaprezentowane w wersji oryginalnej, książkowej przez bibliotekarki MiPBP w Lubaniu.
Poza możliwością obcowania z literaturą, mieszkańcy naszego miasta mieli okazję wzięcia udziału w quizie z wiedzy o dziele i jego autorze.
Piękna pogoda, wspaniali ludzie oraz fantastyczna atmosfera sprzyjały wybrzmiewaniu słów opisujących wydarzenia sprzed wieku. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli być razem z nami
w sobotnie przedpołudnie i mamy nadzieję na Państwa obecność w przyszłym roku.