Literacki Kogel-Mogel – 03.03.2017 r.

Kogel-mogel, wszystkim dobrze znany deser, trzeciego marca był serwowany w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza. Jednak nasz Literacki Kogel-Mogel od tradycyjnego różnił się składnikami. Jednym z nich był występ Grupy Młodych Twórców „Szuflada”. Po filmiku przybliżającym nam postacie młodych pisarzy nastąpiła część druga. Nieco mroczniejsza w smaku proza zabrała gości w podróż po tematach o wiele ambitniejszych niż można było się spodziewać po młodzieży. Pomiędzy tekstami z „Szuflady” miała miejsce pewna niespodzianka. Była to odbywająca się przy pomocy Skype’a, rozmowa z Kasią Bulicz Kasprzyk – pisarką pochodzącą z Lubania. Wzruszona widokiem dobrze jej znanych osób zdradziła nam drobne sekrety z codzienności pisarza. Pani Kasia zaostrzyła apetyty swoich czytelników opowiadając interesujące szczegóły o powstającej książce. Kolejnym składnikiem, jakże ważnym w tym literackim przepisie, była proza, którą reprezentuje Kazimierz Kiljan – znany lubański powieściopisarza. Zebrani mieli okazję poznać prolog jego nowej książki, jakże różniącej się tematyką i poruszanymi problemami od pozostałych. Czymże byłby kogel-mogel bez cukru? I tu na scenę „Galerii Pod Schodami” wkroczyli członkowie Dolnośląskiej Grupy Literackiej „Nurt”. Racząc gości limerykami i prozą, pozostawili ich z uśmiechami na twarzy. Całość Literackiego Kogla-Mogla została podsumowana wspomnieniami z poprzednich spotkań autorskich z pisarzami, którzy gościli w lubańskiej Bibliotece. Jak widać obfitość składników z pewnością zadowoliła wszystkich zebranych z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza.