Gościliśmy pasjonatów podróży – Monikę Mariotti i Aruna Milcarza

W piątkowe popołudnie w lubańskiej bibliotece gościliśmy pasjonatów podróży – Monikę Mariotti i Aruna Milcarza.
Monika Mariotti, znana szerszej widowni z produkcji serialowych, jest córką Włocha i Polki. Bardzo temperamenta, uzdolniona lingwistycznie i wokalnie, bohaterka spotkania opowiedziała nam o motywach, jakie nią kierowały, by dotrzeć do miejsca swoich młodzieńczych marzeń- Jeziora Bajkał i Syberii. Bowiem, gdy w wieku 18 lat usłyszała koncert grupy z Mongolii, a tam śpiew gardłowy, wiedziała, że kiedyś tam pojedzie. Ale zrealizowanie tego planu zajęło jej aż piętnaście lat!
Podczas spotkania zaprezentowała zdjęcia z podróży koleją transsyberyjską, gdzie każda kolejna stacja to inni ludzie, widać dokładnie jak się zmienia organizm, jak się przystosowywał do zastałych warunków. Opowiedziała też o celu jej syberyjskiej podróży- spotkaniu z szamanem Bairem Rinczinowem, którego odwiedza już od wielu lat.
Uzupełnieniem opowieści pani Moniki była prelekcja towarzyszącego jej Aruna Milcarza- podróżnika, który odwiedził bardzo wiele egzotycznych rejonów świata, artysty, poety.
Podróżnik dzielił się swoimi wrażeniami z podróży na Syberię, gdzie zamierzał odnaleźć jednego z największych szamanów – Baira Rinczinowa. W czasie spotkania mogliśmy przekonać się, jak wygląda kultura, zwyczaje i życie codzienne tamtejszej ludności. Wyjątkowe, interesujące były materiały filmowe, które pokazywały m.in. jak odbywa się obrzęd składania ofiary, wizyta
u szamana lub jak wyglądają przysmaki Buriatów. Ich styl życia jest całkowicie odmienny od naszego, ponieważ prawie nie wykorzystują urządzeń elektrycznych i muszą sami pozyskiwać żywność oraz materiały potrzebne do życia. Spotkanie trwało ponad dwie godziny i ukazało tylko namiastkę informacji o Syberii i ludziach tam mieszkających.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka dla każdego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.