„Pomysł na siebie’- spotkanie z Mariuszem Kurcem

29 października gościem Biblioteki był Mariusz Kurc – podróżnik, filmowiec, religioznawca. Mariusz Kurc ma za sobą wiele meandrów życiowych – rodzinny problem alkoholowy, przemyt, więzienie. Udało mu się „pozbierać” i świadomie wybrać dalszą drogę przez życie. Zaczął podróżować, widział różne barwy życia w 73 krajach Europy, Azji, Afryki i Australii. Podróżuje sam, ze śpiworem i niewielką sumą dolarów w kieszeni. Zaczął kręcić o tym filmy. Okazały się ciekawe, ale także pomocne w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Mariusz Kurc ze swą narracją o życiu trafia do ludzi szukających swej drogi, dlatego też spotkanie z taka osobą może być inspiracją dla pokolenia nastolatków, pokolenia bardzo zagubionego we współczesnym świecie.
W trakcie spotkania opowiedział, co skłoniło go do zwiedzania kontynentów i dlaczego podróże są tak fascynujące. Mariusz Kurc filmuje ludzi i ich życie codzienne oraz sytuacje jakie tworzą. Zwraca uwagę na łączące ich więzi, na radości i trudności często wynikające z sytuacji politycznej i gospodarczej. Bada ich wiarę i postawę wobec obcego, jakim jest podróżnik. Interesują go zarówno podobieństwa, jak i cechy kultury, które występują tylko w jej okręgu.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
im. S. Drzewieckiego w Lubaniu a wydarzenie to odbyło się w ramach projektu “Biblioteka dla każdego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.