Wieszcz u fotografa… czyli jak wyglądał Mickiewicz

Zapraszamy do oglądania wystawy “Wieszcz u fotografa… czyli jak wyglądał Mickiewicz”. Wystawa będzie dostępna od połowy grudnia 2019 do końca stycznia 2020 roku w Galerii nad Schodami, ul. Rynek – Ratusz, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Pokazujemy na niej wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem.

Towarzyszą im wyimki ze wspomnień krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp.

Znaleźć w nich można wiele zaskakujących i intrygujących detali.

Przygotowanie ekspozycji było możliwe dzięki współpracy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w którego zbiorach znajduje się większość prezentowanych fotografii. Przy tworzeniu wystawy wykorzystano również zbiory Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.