Jak żyje się w Chinach?
W lubańskiej bibliotece spotkania z osobami, które dzielą się swoją pasją i wiedzą to już tradycja. Tym bardziej cieszy, jak gościem wydarzenia może być osoba, która jest związana z Lubaniem.
W ubiegłym tygodniu o swoim życiu w Chinach opowiadał, będący na wakacjach w mieście, pan Marcin Hubisz, który w chińskim życiu funkcjonuje pod imieniem Martin. Podczas spotkania wyjaśnił, dlaczego z Marcina stał się Martinem i co robi od 15 lat w „państwie środka”.
Okazało się, że nauka i nauczanie języka angielskiego otwiera drzwi nawet do chińskiego świata. Pan Hubisz, jako absolwent szkockiej uczelni, miał możliwość ubiegania się o pracę z chińskimi studentami. Decyzja była pierwszym krokiem do przeprowadzki do Changsha i rozpoczęcia kariery jako nauczyciel-wykładowca języka angielskiego. Podczas spotkania zebrani usłyszeli fascynujące historie o chińskim systemie edukacji, wymaganiach zawodowych, wyzwaniach związanych z mieszkaniem oraz o głębokich więziach rodzinnych, które odgrywają kluczową rolę w życiu Chińczyków.
Opowieści o codziennym życiu były niezwykle fascynujące, ale nie mogło zabraknąć historii o ogromnej pasji gościa spotkania – bieganiu długodystansowym. Bieganie stało się nieodłączną częścią jego życia, pełniąc rolę zarówno hobby, jak i sposobu na zachowanie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Udział w ultramaratonach i biegach wysokogórskich daje mu możliwość przekraczania własnych granic i odkrywania nieznanych sobie dotąd możliwości.
Podczas spotkania nie zabrakło pytań o sytuację polityczną, szanse chińskich olimpijczyków na igrzyskach w Paryżu, spędzanie wolnego czasu przez młodych Chińczyków.
Gość uważa, że decyzja o zamieszkaniu w Changsha i podjęciu pracy jako nauczyciel-wykładowca języka angielskiego okazała się nie tylko wyzwaniem zawodowym, ale również niezwykłą przygodą, która wzbogaciła jego życie o nowe doświadczenia i perspektywy.
*Wydarzenie to realizowane było w ramach projektu „Nasze miejsce- biblioteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.