Konferencja „Działalność bibliotek poza budynkiem”

Biblioteka to dziś nie tylko miejsce, gdzie na regałach stoją długie rzędy książek, czekających na swoich czytelników. Biblioteki wychodzą na zewnątrz z mnóstwem ciekawych projektów, stając się małymi centrami kultury w swoich miejscowościach.

W Lubaniu, 21 października, odbyła się konferencja bibliotekarzy Euroregionu Nysa pod hasłem „Działalność bibliotek poza budynkiem”. Pracownicy bibliotek z Bogatyni, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Kowar, Lubania, Zgorzelca, Bischofswerdy, Lobau, Zittau, České Lipy, Liberca, Semily i Turnova zaprezentowali swoje sposoby na to, by… książki (i nie tylko) wyszły do czytelników.

Bibliotekarze opowiedzieli o powodach, dla których organizują różne akcje promujące czytelnictwo poza murami biblioteki. Czasem niestety są to problemy lokalowe, problemy z dotarciem do czytelników (np. na wioskach), ale najczęściej to chęć pokazania ludziom, którzy dawno nie przestąpili progu biblioteki, że miejsce te zmieniły się nie do poznania.

Dzięki temu, że prelegentami byli bibliotekarze z trzech Państw, przekrój działań był naprawdę różnorodny i słuchało się ich z zaciekawieniem. Zaintrygowała nas czeska (ale też jak się okazało niemiecka) Noc z Andersenem. Skierowane głównie do dzieci bajkowe pochody i finał – spanie z bibliotece oraz placówkach edukacyjnych. A także libereckie targi uczelni dla młodzieży, które są w tej chwilą wielką imprezą branżową. Oprócz tego oprowadzanie w kostiumach z epoki po miejscach związanych z danym miejscem literacko, przygotowywane przez czeskich bibliotekarzy z Wojewódzkiej Naukowej Biblioteki w Libercu. Także reprezentacji z Polki mogły pochwalić się ciekawymi działaniami zarówno dla dorosłych i młodzieży (choćby działania Książnicy Karkonoskiej – Gang Włóczykija oraz Laboranci z Karkonoszy).

Wystąpienia rozpoczęła swoją prezentacją Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu, Izabela Domagała-Uśpieńska, która opowiedziała o wszystkich aktywnościach poza wysokimi schodami Ratusza, by zachęcić do odwiedzin i wykorzystać otoczenie samego Lubania oraz jego zakamarków. Na koniec konferencji wszyscy zostali zaproszeni na zwiedzanie lubańskiej biblioteki, co spotkało się z nieukrywanym zachwytem i podziwem, zarówno samo miejsce, jak i wyposażenie.

Dzięki pomysłom, które sprawdziły się w innych placówkach, można uniknąć niepotrzebnych błędów, a dyskusje i burze mózgów z udziałem praktyków z pewnością zaowocują nietuzinkowymi pomysłami na przyszłość. Spotkania zaś zacieśniają więzi pomiędzy bibliotekarzami, otwierając im możliwości współpracy, z których część skorzystała już podczas konferencji.  

Warto podkreślić, że materiały pokonferencyjne, przetłumaczone na język polski, niemiecki i czeski, będą udostępnione online na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej.

Projekt „Działalność bibliotek poza budynkiem. Konferencja bibliotekarzy Euroregionu Nysa” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027″.

Podobne wpisy