„POEZJA WSPÓŁCZESNA- O CZYM, DLA KOGO, PO CO?”- warsztaty literackie

23 maja miłośnicy literatury, a szczególnie poezji, w tym członkowie Dolnośląskiej Grupy literackiej NURT, spotkali się z krytykiem literackim, prozaikiem i poetą Karolem Maliszewskim. Autor kilku zbiorów wierszy, książek prozatorskich i krytycznoliterackich oraz współautor podręcznika „Jak zostać pisarzem”, a zarazem wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, opowiedział zebranym nie tylko o sobie i swojej twórczości. Mówił także o kulisach organizacji Festiwalu „Góry Literatury”, który wraz z pisarką Olgą Tokarczuk prowadzi od 2015 r w Nowej Rudzie.

Spotkanie rozpoczęło się wysłuchania wierszy autora w jego wykonaniu, co jest prawdziwym i pełnym zachwytem nad poezją.

Druga część spotkania to warsztaty poetyckie dla lokalnych twórców. Ich uczestnicy dowiedzieli się, że najważniejsza w tworzeniu jest precyzja oraz coś, czym należy zaskoczyć i przykuć uwagę czytelnika. Krytyk literacki zaznaczył również, że do perfekcji i własnego stylu dochodzi się latami. Podpowiedział jeszcze, w jaki sposób używać wulgaryzmów, czy powtórzeń w swojej twórczości. – Język polski w całości jest bazą i materiałem dla pisarza. Malarzowi nie zakazuje się używania określonych barw, a rzeźbiarzowi form, dlaczego więc w imię kultu tak zwanego „pięknego słowa”, wykluczać pewną część zasobów słownikowych polszczyzny? – zaznaczył K. Maliszewski. Podkreślił, że sam używa wszystkich polskich wyrazów, bowiem czasami tylko takie słowa potrafią oddać całą emocjonalność danej sytuacji. Najważniejsze, jak mówi autor, by z tym nie przesadzić.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka dla każdego” – odsłona druga – dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podobne wpisy