REPORTAŻ – FAKT, CZY SENSACJA?- spotkanie z Filipem Springerem
W czwartkowe popołudnie (17.11.) zaprosiliśmy mieszkańców Lubania i okolic na spotkanie z Filipem Springerem. Nasz gość jest reporterem i fotografem, stypendystą Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Jest autorem wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, Źle urodzone”.
Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat roli reportażu we współczesnym świecie, jak ważny jest warsztat twórcy, czy popularność medialna wpływa na jakość reportaży?
Następnie pan Filip opowiedział, m.in. o swojej pracy, procesie gromadzenia materiału, wyszukiwaniu świadków opisywanych wydarzeń. Przybliżył problematykę poruszoną w debiutanckiej publikacji, pt. „Miedzianka. Historia znikania”, która znalazła się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 oraz w finale Nagrody Literackiej Nike 2012 roku. Została również nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Ciekawostką była obecność wśród publiczności osoby, która w latach osiemdziesiątych brała udział w próbie wysadzenia ruin browaru w Miedziance. Nasz gość zdradził ponadto dlaczego słynny festiwal MiedziankaFest stał się Miedzianką po Drodze.
Pan Filip chętnie i z dużą dozą poczucia humoru odpowiadał na zadawane pytania. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek wraz z dedykacją autora.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Biblioteka w wielu odsłonach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.