Strefa Książki i Turystyki strzałem w dziesiątkę
To były wspaniałe, ale też pracowite trzy dni! Ale jedno jest pewne, Strefa Książki i Turystyki na Sudeckim Festiwalu Minerałów to był świetny pomysł!
Nasz namiot był widoczny w centrum Placu Okrzei. Radośni i pełni werwy prezentowaliśmy książki o minerałach Wydawnictwa Multico, książkę „Niebieski hamak” Daiany Esenwy oraz nasze książki z drugiej ręki, w tym także komiksy.
Towarzyszyło nam wspaniałe Wydawnictwo AD REM z książkami o regionie, z nowością – tytułem „Legenda Sparty. Historia lubańskiego futbolu” Łukasza Lisiowskiego. Był z nami także Janusz Skowroński z książkami Agencji Wydawniczej CB, który nie tylko służył literaturą, ale także swoją wiedzą o historii okolicy. Nie mogło zabraknąć także Pani Anety Czarnieckiej z ofertą miejscowej księgarni, znanej wszystkim mieszkańcom. A także lokalnego autora książek Kazimierza Kiljana, który nie tylko sprzedawał swoje egzemplarze, ale z chęcią rozdawał autografy.
Na stoisku zapisywaliśmy do biblioteki starszych, a także młodszych, którym otworzyliśmy szeroko drzwi do świata bibliotecznych skarbów. Dzięki akcji „Mała książka – wielki człowiek” obdarowywaliśmy nowicjuszy książkami, a także kartą biblioteczną oraz kartą do zbierania naklejek, które można otrzymać przy każdej wizycie w bibliotece.
Oprócz tego pokazywaliśmy, że biblioteka to nie tylko książki. Najmłodszych zachęcaliśmy do zabawy naszymi robotami Photon oraz robotami LEGO WeDo oraz Mindstorms. Oraz do zakręcenia kołem fortuny – po odpowiedzeniu na pytanie dotyczące, można było wygrać upominek od naszego Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Na dodatek wszyscy mogli wziąć udział w mobilnej grze z aplikacją ActionTrack – Moc minerałów. Wszystkie nasze atrakcje były przyjmowane entuzjastyczne. Wiele osób nie wie, jak wygląda aktualnie oferta Biblioteki i jak wiele rzeczy można tu zrobić!
W sobotę zapraszaliśmy wszystkich na spotkanie z Eligiuszem Szełęgiem, którego „Minerały i skały Polski” cieszyły się na naszym stoisku dużym zainteresowaniem. Autor, w rozmowie z Panem Łukaszem Tekielą, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Lubaniu, opowiedział o swojej drodze zawodowej. Od małego zbieracza wszelkich kamieni, po specjalistę z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i autora świetnie przyjętego w środowisku autora leksykonu minerałów i skał.
Na dodatek w książce wszystkie eksponaty należą do jego kolekcji. Tak samo profesjonalne zdjęcia do publikacji wykonał sam Pan Eligiusz. Dowiedzieliśmy się od czego zacząć i jak zostać badaczem. Pan Szełęga zaprosił nas także do Muzeum Geologicznymego PIG-PIB na swoją wystawę czasową pt. „Moje strzegomskie skarby”. Spotkanie zaspokoiło ciekawość nie tylko będących na spotkaniu pasjonatów, ale także obecnych amatorów. Wszyscy ochoczo ustawili się w kolejce po autografy.
W niedzielę za to naszych gościem w Galerii nad Schodami była Olga Orlińska Szczyżowska, która prezentowała jeszcze pachnącą drukiem książkę „Kryształowa wyprawa i alchemik szkła”. Jest to książka fantasy, w której ilustracje inspirowane były minerałami pochodzącymi z Muzeum Regionalnego w Lubaniu, Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska – Szklarska Poręba oraz od prywatnych kolekcjonerów.
Pani Olga postanowiła zabrać nieco starsze dzieciaki (10+) w magiczną podróż po okolicznych górach. Nie jest to (na szczęście!) książka edukacyjna. Fabuła wciąga od pierwszej strony, nie nudzi, nie pozwala się oderwać. Pani Olga jest Przewodnikiem Sudeckim, na dodatek pracowała prawie 10 lat w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze jako przewodnik i animator kultury. Zajmowałam się edukacją regionalną i kulturową oraz warsztatami artystycznymi. Dzięki temu potrafiła utkać historię, która zainteresuje młodszych słuchaczy. A także ich rodziców! Zresztą jak widać, i takich nie zabrakło na spotkanie, co cieszy najbardziej.
To nie jedyna atrakcja, jaką zaplanowaliśmy w Galerii nad Schodami. Wszystkich odwiedzających wystawę mineralogiczną zapraszaliśmy także do nas. Goście mogli obejrzeć wystawę prac akrylowych oraz olejnych Viktorii Hrokholy. Artystka wpadła na świetny pomysł i osobiście pojawiła się zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, by… malować swój kolejny obraz na oczach widzów. Okazało się, że to świetny pomysł, ponieważ nie jest to częsta sytuacja, by móc oglądać artystę w trakcie tworzenia, móc porozmawiać, zapytać i pobyć wspólnie przy akcie tworzenia.
Pierwszy raz odważyliśmy się stworzyć taki zakątek z literaturą na Sudeckim Festiwalu Minerałów, chociaż Biblioteka zawsze chętnie włączała się w działania Muzeum Regionalnego, któremu zawsze bardzo kibicujemy. Wierzymy, że to będzie nasza coroczna tradycja, a Strefa Książki i Turystyki na Sudeckim Festiwalu Minerałów wpisze się na stałe w harmonogram tego wspaniałego święta nie tylko minerałów, ale przede wszystkim miasta Lubań.
Zapraszamy na więcej zdjęć!