VI Festiwal Kobiet, 21 listopada, czwartek

VI Festiwal Kobiet zaczęliśmy od spotkania z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów, Agnieszką Cichoń. Poruszyła niezwykle ważny temat praw konsumentów w codziennym życiu. Jako przykład przedstawiła usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz zakupy, zarówno stacjonarne, jak i online. Zaznaczyła jak ważne jest posiadanie rzetelnych informacji o produktach i usługach. Dzięki temu, w przypadku niezadowolenia, konsumenci mają prawo do reklamacji i dochodzenia swoich praw. Już wiemy, do kogo się zwrócić w razie problemów.

Następnie gościliśmy pana Antoniego Owsiaka i Bogdana Fronczaka ze Stowarzyszenia Lex Et Dignitas. Stowarzyszenie, ze swoją siedzibą w Zgorzelcu, zajmuje się przede wszystkim udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększaniem świadomości prawnej społeczeństwa, prowadzeniem nieodpłatnej mediacji, przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, świadczeniem pomocy prawnej i psychologicznej pokrzywdzonym w zdarzeniach komunikacyjnych oraz w wyniku błędów lekarskich, podejmowaniem działalności na rzecz środowiska emerytów i rencistów oraz osób z niepełnosprawnościami.

Na naszym wykładzie poruszyli bardzo ważny aspekt dziedziczenia i spraw spadkowych. Temat dotyczy zazwyczaj osób w podeszłym wieku, a odnaleźć się w gąszczu prawniczych zawiłości naprawdę nie jest łatwo. Czym się różni dziedziczenie ustawowe od dziedziczenia testamentowego? Kogo i na jakich zasadach można wydziedziczyć?

Po tym spotkaniu, głos przejęła Pani Magdalena Worońko-Mazik z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki. Podjęła trudny temat, który dotyczy wszystkich rodziców – przyszłych i obecnych nastolatków, bowiem temat brzmiał: „Jak rozmawiać z nastolatkiem?” Dla rodziców tzw. okres buntu jest nie lada wyzwaniem. Jest jednak kilka żelaznych zasad, którymi powinni się kierować rodzice,  aby relacje na linii rodzic- dziecko były właściwe. Jednakże w dzisiejszych czasach, w ciągłej pogoni dorosłych, trzeba się zatrzymać i nauczyć się słuchać młodych ludzi, bo słuchanie jest tak samo ważne, jak mówienie. 

Ostatnim naszym gościem w czwartek była Pani Daniela Brzezińska – specjalistka    i diagnosta neurorozwoju, pedagog, doradca psychologiczno-pedagogiczny, terapeuta zajęciowy, integracji sensorycznej, właścicielka Arttezy – Polisensorycznego Centrum Wspierania Rozwoju.

Integracja sensoryczna to skomplikowany proces odbierania przez układ nerwowy informacji płynących z receptorów różnych zmysłów – węchu, wzroku, smaku, dotyku, układu przedsionkowego czy słuchu. Jest to stosunkowo nowa dziedzina, która bardzo szybko się rozwija, a co za tym idzie, powoli zwiększa się świadomość społeczeństwa.

Pani Daniela w swoim Centrum zajmuje się głównie integracją sensoryczną dzieci. Jak ważne jest wczesne zdiagnozowanie zaburzeń integracji, opowiadała nam na wykładzie. Jeśli dziecko chodzi na palcach, niechętnie się przytula, wkłada różne przedmioty do buzi, gryzie/szczypie, jest w ciągłym ruchu lub – z drugiej strony – prowadzi bardzo statyczny tryb życia, ma problemy z jedzeniem, spaniem, to warto zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ nieleczone zaburzenia, powodują trudności szkolne, nieprawidłowy rozwój ruchowy, trudności społeczne i emocjonalne.

W międzyczasie odbywały się różnorodne warsztaty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn!

Zaczęliśmy od warsztatów malowania toreb z Barbarą Krupa-Kapuśniak. Stanowiły one doskonałą okazję do twórczego wyrażenia siebie. Wzięło w nich udział 18 osób, które miały możliwość zaprojektowania i wykonania własnych, unikalnych toreb, a następnie zabrania ich do domu. W trakcie warsztatów panowała świetna atmosfera, sprzyjająca relaksowi i wyzwoleniu wyobraźni. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, a efekt końcowy – torby – były zachwycające, pełne indywidualności i kreatywności.

Następnie mogliśmy stworzyć swoje własne ozdoby świąteczne. Wraz z Panią Urszulą Wójtowicz powstawały stroiki, kolorowe bombki, choinki i co tylko przyszło do głowy uczestnikom. Pomysłów było mnóstwo, bo i materiały były starannie przygotowane i dobrane, same wpadały do rąk, żeby można było coś z nich stworzyć.

Oba warsztaty stworzyły przestrzeń, w którym uczestnicy mogli połączyć sztukę z ekologią, tworząc coś w pełni osobistego.

Całkiem inny charakter miało WenDo – asertywność i samoobrona dla kobiet, które prowadziła Pani Destina Kuliś. W małej grupie poznaliśmy najpierw siebie nawzajem, a potem swoje możliwości. WenDo to sztuka, która nie jest klasyczną samoobroną, ale warsztatem mającym na celu wzmocnienie pewności siebie. Krzyczałyśmy, ba! Darłyśmy się! Uczyłyśmy się kilku ważnych chwytów. I co zrobić, jeśli ktoś nas zaczepi? Dwie godziny zleciały bardzo szybko. I chyba żadna z nas nie bała się tego wieczoru wracać po ciemku do domu.

Resztę zdjęć oraz relację z drugiego dnia znajdziecie TUTAJ.

Podobne wpisy