Łączymy pokolenia

Współpraca między pokoleniami to kluczowy element rozwoju i budowania więzi społecznych, co doskonale widać na przykładzie działań prowadzonych w lubańskiej bibliotece. Instytucja ta nie tylko dba o zapewnienie oferty kulturalnej i edukacyjnej dla różnych grup wiekowych, ale również stawia na integrację międzypokoleniową, która wzbogaca obie strony. Starsze pokolenie wnosi do tej współpracy umiejętności praktyczne, takie jak rękodzieło i gotowanie, podczas gdy młodzi oferują swoje kompetencje cyfrowe, niezbędne w dzisiejszym świecie.

Idea „Biblioteki dla każdego” nabiera pełniejszego wyrazu właśnie poprzez te inicjatywy, w których dochodzi do wymiany wiedzy i umiejętności między starszymi a młodszymi uczestnikami. Wydarzenia, takie jak spotkania miłośników robótek ręcznych, to nie tylko okazja do nauki konkretnych technik, ale także możliwość wspólnego spędzenia czasu w atmosferze wzajemnego szacunku i ciekawości. Coraz więcej młodych osób bierze udział w takich zajęciach, co pokazuje, że zainteresowanie tradycyjnymi umiejętnościami nie słabnie, a wręcz przeciwnie – wzrasta. Dla wielu młodych ludzi, którzy na co dzień obcują z technologią, manualne prace, takie jak szycie czy robienie na drutach, mogą stanowić wyzwanie. Jednak dzięki obecności doświadczonych rękodzielniczek, mogą oni nauczyć się, jak np. przyszyć guzik czy stworzyć coś własnoręcznie.

Z drugiej strony, młodzi uczestnicy zajęć dzielą się swoją wiedzą na temat obsługi nowoczesnych urządzeń i korzystania z Internetu, co jest niezwykle cenne dla starszego pokolenia. Wspólne nauki o smartfonach, wyszukiwaniu informacji w sieci czy obsłudze mediów społecznościowych to kolejna płaszczyzna współpracy, która zacieśnia więzi między pokoleniami. Starsze osoby, które często czują się zagubione w świecie nowych technologii, mają okazję uczyć się od młodszych, co nie tylko rozwija ich umiejętności, ale także buduje poczucie wspólnoty.

W lubańskiej bibliotece można zatem dostrzec, jak ważna jest integracja międzypokoleniowa i współpraca oparta na wzajemnej wymianie doświadczeń. Dzięki takim inicjatywom, instytucja ta staje się nie tylko miejscem, gdzie można wypożyczyć książki, ale także przestrzenią, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie i współpracować z innymi, niezależnie od wieku.

Zajęcia te realizowane są w ramach projektu „Nasze miejsce- biblioteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.