„KOBIETY GÓR”- spotkanie z Moniką Witkowską

W naszej bibliotece cenimy ludzi z pasją, ciekawych świata, mających odwagę i determinację, by spełniać marzenia. Takich, dla których niemożliwe nie istnieje. Taką osobą jest nasz piątkowy gość, pani Monika Witkowska. Jest to kobieta, która jako jedyna Polka, po Wandzie Rutkiewicz, zdobyła ośmiotysięcznik K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Ma w swoim dorobku również trzy inne ośmiotysięczniki, Koronę Ziemi i jako pierwsza opłynęła arktyczną Czukotkę. Wspina się, żegluje, podróżuje z plecakiem. Swoje niezwykłe przygody opisuje w książkach.

Podczas spotkania w „Galerii nad Schodami” lubańskiego ratusza, pani Monika podzieliła się wrażeniami z wejścia na szczyt K2, czyli najwyższy łańcuchu górskiego Karakorum. Licznie zgromadzeni słuchacze z zapartym tchem chłonęli opowieści o przygotowaniach do wyprawy, życiu w bazie, trudnościach, morderczym wysiłku i strachu będących nieodłącznym elementem wspinaczki. Świadomości, że celem jest góra, która pochłonęła wiele istnień. Z drugiej strony, temu wszystkiemu towarzyszy piękno widoków, które mogliśmy podziwiać na zaprezentowanych fotografiach.

Po spotkaniu była możliwość zakupu książek wraz z dedykacją. Podpisywaniu publikacji towarzyszyły żywe rozmowy, pytania i sesje zdjęciowe.

Wydarzenie zorganizowane zostało pod hasłem „Kobiety gór” w związku z patronką roku 2022 Wandą Rutkiewicz i był to element projektu „Biblioteka w wielu odsłonach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. Dofinasowane również przez lubańską „Księgarnię Aneta Czarniecka”, która jest beneficjentem projektu Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.