„CYFROWA RÓŻNORODNOŚĆ”- o konferencji słów kilka
W dniach 23-25 marca pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Lubaniu- Anita Baranowska, Izabela Uśpieńska-Domagała i Jacek Sławiński- uczestniczyli w Warszawie w konferencji „Cyfrowa różnorodność”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację „Centrum Cyfrowe” i było podsumowaniem trzyletniego projektu SpoełEd, czyli Spółdzielni Otwartej Edukacji.
Temat przewodni konferencji brzmiał „Biblioteka jako miejsce przyszłości, a bibliotekarka i bibliotekarz, jako zawód ponadczasowy”. Rozmawiano o tym, dlaczego zawodu bibliotekarki nie da się zautomatyzować, czy dane zmienią świat, czy biblioteka może wpłynąć na zmiany klimatu, dlaczego warto się uczyć przez całe życie? Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć online katarską Bibliotekę Narodową i wysłuchać informacji o niej z ust Polaka, który w tej placówce pracuje. Braliśmy udział w warsztatach w których: od wikipedystki dowiedzieliśmy się jak powiększać i wykorzystywać zasoby Wikipedii w pracy Biblioteki, projektantka klocków LEGO pokazała nam w jaki sposób prowadzić zajęcia z ich wykorzystaniem, a na warsztatach dotyczących klimatu dyskutowaliśmy w jaki sposób biblioteki powinny rozmawiać o klimacie i jego zmianach.
Wartościowym w tym spotkaniu w realu był fakt, że o swoich działaniach opowiadali reprezentanci wszystkich typów bibliotek w Polsce- od małych szkolnych, poprzez publiczne różnego stopnia, pedagogiczne, uczelniane, a kończąc na przedstawicielu Biblioteki Narodowej. Było dużo inspiracji, zachwytów, wymiany doświadczeń. Jednak wszyscy prelegenci, trenerzy i bibliotekarze jednoznacznie stwierdzili, że najważniejsze są relacje. Że to one decydują o popularności, wynikach i działaniach poszczególnych bibliotek.