JAKA BYŁA KUCHNIA „DUCHA GÓR?”

Na zakończenie drugiego dnia Lubańskiego Festiwalu Literackiego zabraliśmy naszych czytelników w kulinarną podróż po smakach Karkonoszy.

Gośćmi „Galerii nad Schodami” byli panowie: Emil Mendyk i Piotr Gryszel, przewodnicy, autorzy książki „Kuchnia Ducha Gór”.

Publikacja łączy w sobie funkcję książki kucharskiej z kompendium wiedzy historycznej na temat kuchni regionalnej Karkonoszy i Gór Izerskich.

Podczas spotkania w lubańskim Ratuszu jej autorzy opowiedzieli, w jaki sposób narodził się pomysł na zebranie dawnych przepisów na dania charakterystyczne dla tych okolic wspominając trzeciego autora, jednocześnie inicjatora powstania publikacji- Przemysława Wiatera. Okazało się, że, ze względu na różnorodność wpływów gospodarczych, kulturowych i politycznych, zagadnienie nie jest takie oczywiste, jakby się mogło wydawać. Kluczowym wyróżnikiem są tak naprawdę składniki.

Panowie Emil Mendyk i Piotr Gryszel z pasją i znajomością tematu zaprezentowali rys historyczny mieszczący w sobie m.in. uwarunkowania środowiskowe i finansowe, mające wpływ na upodobania kulinarne naszych przodków.

Na zakończenie można było zakupić książkę wraz z dedykacją. Przygotowaliśmy również niespodziankę w postaci możliwości degustacji dań.

Spotkanie to było elementem II Lubańskiego Festiwalu Literackiego „Z książką w podróży i o podróży”, który jest jedną z inicjatyw edukacyjno-animacyjnych realizowanych w ramach projektu „Kultura zbliża… zwłaszcza w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025.

Podobne wpisy