Kuchnia regionalna dumą narodów

Kuchnie regionalne są dumą narodów. A czy można powiedzieć, że istnieje coś takiego jak regionalna kuchnia dolnośląska, łużycka?

Po powojennej wymianie ludności, która dotknęła nie tylko Sudety, ale cały Dolny Śląsk, a nawet obecne województwo dolnośląskie i część lubuskiego, trudno jest mówić o jednolitej, tradycyjnej kuchni charakterystycznej dla naszego regionu.

Dzisiejsi mieszkańcy Dolnego Śląska, pochodzący głównie z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, centralnej Polski i Bukowiny, przywieźli ze sobą swoje tradycje i zwyczaje, w tym także kulinarne. Te regionalne specjały i przepisy pielęgnowali w nowym miejscu zamieszkania, tworząc unikalną mozaikę smaków i kultur w swoim nowym życiu traktując je jako smaki regionalne.

Ale czym tak naprawdę jest kuchnia regionalna? Czy możemy o takiej mówić jedynie w odniesieniu do wielowiekowych tradycji, czy też może jednak ważniejszym kryterium będą zamieszkujący dany obszar mieszkańcy, bez względu na długość ich pobytu na dolnośląskiej ziemi? Czy kilka pokoleń mieszkańców, którzy tutaj mieszkają może mówić już o swej regionalnej kuchni, opartej na doświadczeniach ich matek i babć?

Dlatego też Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu pokusiła się o próbę zebrania przepisów, które żyją swym własnym życiem w lokalnych społecznościach.

Jeżeli w Waszej rodzinie są przepisy, które od pokoleń krążą z rąk do rąk, to chcemy je poznać. Tradycyjne dania, które smakują jak dom i przywołują wspomnienia najpiękniejszych chwil, są dla nas szczególnie cenne. Chcemy poznać te regionalne specjały, które stanowią o tożsamości i wyjątkowości tego regionu.

Biblioteka w Lubaniu w ramach realizacji projektu „Opowieści o tradycji, w których smakuje przeszłość” zachęca do podzielenia się wybranymi przepisami, które wydane zostaną w specjalnym biuletynie, by stworzyć niepowtarzalną kolekcję smaków naszego regionu.

Osoby, które chcą wziąć udział w zadaniu proszone są o:

  1. przesłanie przepisu na adres sekretariat@bibliotekaluban.pl
  2. dodanie zdjęcia przygotowane dania,
  3. napisania kilku słów o historii tego dania i co sprawia, że jest ono wyjątkowe.

Na zgłoszenia czekamy do 27 września. Wybrane  przepisy posłużą do opracowania i wydania zbioru potraw regionalnych w formie broszury w ramach realizowanego projektu „Opowieści o tradycji, w których smakuje przeszłość”.  Zostaną one nagrodzone atrakcyjnymi upominkami.

Na podstawie wybranych przepisów przygotowany zostanie poczęstunek na spotkaniu z autorem książki o kuchni Dolnego Śląska.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Podobne wpisy