Pierwsza edycja Lubańskiego Festiwalu Literackiego.

Pierwsza edycja Lubańskiego Festiwalu Literackiego już za nami. Inicjatywa Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej była realizowana w ramach projektu

“Z książką w podróży i o podróży” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przez dwa tygodnie gościliśmy ludzi, dla których zwiedzanie świata stało się wielką pasją lub nawet stylem życia. Byli u nas lokalni pasjonaci podróżowania (Aleksandra Nowak, Rafał Klapetek, Maciej i Przemek Siemaszko, Grzegorz Żak). Wysłuchaliśmy opowieści o wspinaczkach wysokogórkich, wyprawach do egzotycznych krajów, o niezwykłych, czasem niebezpiecznych przygodach. Za pośrednictwem osób, które zechciały przyjąć nasze zaproszenie, odwiedziliśmy wszystkie kontynenty i odbyliśmy wędrówkę w głąb siebie. Poznaliśmy tajniki bezpiecznego i taniego podróżowania bazując na wiedzy przekazanej przez autorów blogów podróżniczych (www.paragonzpodrozy, www.zbusemprzezswiat).

Festiwal był również okazją, by odbyć wędrówkę literacką szlakiem autorów powieści o miłości (Agata Czykierda-Grabowska), zajrzeć w głąb własnej duszy (spotkanie z psycholog Marią Rotkiel), a nawet przeanalziować wątek miłości i pdróży w literturze podczas wykładu dr hab. Uniw. Wrocł. Dorotą Machułko.

Wydarzeniem wieńczącym cykl spotkań był festyn zorganizowany 29 września przed lubańskim Ratuszem. Wraz z Łużyckim Centrum Rozwoju, Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK, biurami podróży Sunny Holiday i Wakacje.pl przygotowaliśmy moc atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Były quizy z nagrodami, sprzedaż przewodników i książek podróżniczych, wystawa fotograficzna. Najmłodsi mogli nauczyć się programowania robotów Photon, wykonać prace plastyczne, pomalować twarze. Maluchy do lat trzech mogły założyć kartę czytelnika i otrzymać książkę w prezencie. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Exeqvo ze Zgorzelca.

Serdecznie dziękujemy wspaniałym gościom, którzy znaleźli czas, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, relacjami, fotografiami i nagraniami z dalekich wypraw. Dziękujemy również mieszkańcom Lubania i okolic za uczestnictwo w Festiwalu, słowa wsparcia i uśmiechy zadowolenia.

 

Podobne wpisy