Warsztaty plastyczne z ilustratorką książek

24 października klasa 2 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu uczestniczyła w warsztatach plastycznych przeprowadzonych przez p. Agnieszkę Żelewską.
Agnieszka Żelewska urodziła się i do chwili obecnej mieszka na Wybrzeżu, tam też ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki. Swoje życie zawodowe w głównej mierze związała
z ilustracją książkową. Podczas spotkania ilustratorka w jasny i zrozumiały sposób opowiedziała, jak wygląda proces powstawania książki. Dzieci dowiedziały się, że najważniejszy jest pomysł zrodzony w głowie autora – napisanie tekstu do wymyślonego tematu. Następnym krokiem jest oddanie książki do wydawnictwa, wymyślenie szaty graficznej przez ilustratora, wysłaniu gotowego projektu do drukarni, na samej książce kończąc, która później jest dostępna w księgarni lub bibliotece.
Pani Agnieszka podzieliła się ze słuchaczami “tajnikami” swojej pracy, jakich najczęściej technik i materiałów używa. Przeczytała dzieciom fragment książki, którą ilustrowała, następnie pokazała im swoje próbne szkice. Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia oryginalnych ilustracji autorki w zestawieniu z książkami do których te ilustracje były robione.
Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną, bowiem dzieci dostały szansę wykazania się swoimi talentami plastycznymi i kreatywnością, bowiem po wysłuchaniu fragmentu książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel o kocie Alojzym, w której pojawiły się również ilustracje Agnieszki Żelewskiej. Wszyscy wykonali również wyjątkowe koty i nadali im imiona. Trzeba przyznać, że powstałe prace były różnorodne i wyjątkowe, a pomysłowość dzieci nieograniczona. Warsztaty okazały się wydarzeniem, które wzbudziły ogromny entuzjazm wśród maluchów, a prowadząca spotkania miała świetny kontakt z uczestnikami. Dzieciaki nie miały czasu na nudę i marudzenie.

 

Podobne wpisy