O survivalu, czyli jak przetrwać?

Czym jest tak naprawdę survival, czyli sztuka przetrwania? I czym tak naprawdę różni się od coraz bardziej popularnego bushcraftingu? O tym wszystkim opowiadał w Galerii nad Schodami Kajetan Wilczyński.

Pan Kajetan prowadzi jeden z najstarszych kanałów survivalowych na polskim YouTube – ADVENTURER. Doskonalił umiejętności przetrwania w wielu krajach Europy (Norwegia, Włochy, Austria, Słowenia, Dania, Czechy). Napisał także książkę „Survival. Sztuka wyboru. Bushcraft i eksploracja”, której egzemplarz podarował naszym czytelnikom (zatem wkrótce będziecie mogli ją wypożyczyć!).

Najpierw rozprawił się z mitami, choćby z tym, że przy obieraniu kierunków świata należy patrzeć na rosnący mech na korze. Okazuje się, że może być to mylące. O wiele bardziej pomocne może być… mrowisko! Następnie opowiedział, w jakiej kolejności należy układać priorytety w momencie zagrożenia. Jak szukać schronienia i o czym warto pamiętać przy konstruowaniu prowizorycznego obozowiska? Jak najłatwiej rozpalać ogień i do czego można go użyć? W jaki sposób nie tylko znaleźć, ale też uzdatnić wodę? Zdradził kilka świetnych patentów z użyciem prostych rzeczy, jak na przykład sznurówki. Zaskoczył także sposobem na osuszanie przemoczonych butów. Okazało się także, że w pierwszej kolejności – warto w najbliższej okolicy szukać drzew, takich jak brzoza lub świerk. Mają wiele nieoczywistych zastosowań.

Pan Kajetan złapał świetny kontakt z publicznością, w związku z tym pytań było sporo. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, jakie trzy rzeczy warto mieć zawsze przy sobie.

To było naprawdę interesujące spotkanie, pełne praktycznej wiedzy, którą w podstawowym stopniu, powinien mieć chyba każdy. Świetnie, że przyciągnęło wiele osób, w tym także młodzież, która pierwsze noce pod gołym niebem, ma za sobą.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.