Moda dwudziestolecia międzywojennego
„Moda u progu niepodległości”- od zawsze temat mody i strojów wzbudzał emocje nie tylko wśród pań, a spektakularne zmiany często zwane rewolucjami modowymi miały wpływ nie tylko na zewnętrzny wizerunek, ale też na zmiany osobowościowe. Tak też było z modą po zakończeniu I wojny światowej, kiedy to zaszły głębokie przemiany w obyczajach i modzie. Lata powojenne kojarzą się przede wszystkim z takimi wydarzeniami, jak emancypacja kobiet czy rewolucja modowa, która polegała m.in. na skróceniu sukien, odrzuceniu krępujących gorsetów, bądź też propagowaniu zdrowej opalenizny. Z międzywojennej garderoby zniknęły klejnoty, ozdoby i kosztowne stroje. Dżentelmeni i elegantki II RP stawiali na proste fasony, wygodę, skromność. W kreacjach, dla coraz bardziej niezależnych zawodowo kobiet, które chętnie oddawały się rozrywkom takim jak taniec czy sport, pierwszy raz zignorowano talię i biust, a odsłonięto nogi.
Moda była uniwersalna i funkcjonalna i na dodatek wzbudzająca podziw wśród każdej płci. Wśród naszych mieszkańców w szafach można znaleźć jeszcze elementy ówczesnych strojów, a niektórzy z nich pamiętają tamte stylizacje. Dlatego też chcemy choć na chwilę „powrócić, jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat” zapraszając na pokaz mody okresu międzywojennego przygotowany przez Grupę Rekonstrukcyjną.
Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Zadanie „Lubań dla Niepodległej”