Academica – Cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych Biblioteki Narodowej

Od stycznia 2018 r. zapraszamy do korzystania z nowej usługi lubańskiej  Biblioteki, dostarczanej przez Bibliotekę Narodową.

W październiku 2017 r. MiPBP przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica – systemu wypożyczania elektronicznych wersji książek i czasopism, który daje możliwość dostępu do zbiorów Biblioteki Narodowej bez konieczności podróżowania do Warszawy. W zasobach wypożyczalni Academica znajdują się pełnotekstowe publikacje ze zbiorów Biblioteki Narodowej – monografie, podręczniki, skrypty, artykuły, całe numery czasopism, jak również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty – obecnie ponad 1,9 mln publikacji. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, a w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne. Jej bogaty i różnorodny zasób sprawia, że z wypożyczalni korzystać mogą naukowcy, studenci, nauczyciele, uczniowie szkół średnich oraz osoby, które poszukują literatury pozwalającej na rozwijanie zainteresowań. Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim, których obecnie jest  1,1 mln są udostępniane m.in. na terminalu w Czytelni MiPBP w Lubaniu. Aby skorzystać z tego narzędzia należy posiadać ważną kartę biblioteczną oraz zaakceptować Regulamin udostępniania zbiorów.

Bezpłatnej rejestracji Czytelników dokonują bibliotekarze w Czytelni MiPBP.  Po zarejestrowaniu Użytkownika w systemie, otrzymuje on indywidualne dane dostępowe (login – będący numerem PESEL oraz hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji
w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez Użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym). Rezerwacji publikacji można dokonać poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni.

Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania
i drukowania przeglądanych materiałów.

 

Podobne wpisy