Czy istnieje kuchnia Łużyc i Dolnego Śląskiego?

Październik zaczynamy niezwykle ciekawie! 1 października o godzinie 17:00 zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Maruck, która opowie nam o kuchni Łużyc i Dolnego Śląska.

A czy można powiedzieć, że istnieje coś takiego jak regionalna kuchnia dolnośląska, łużycka?

Po powojennej wymianie ludności, trudno jest mówić o jednolitej, tradycyjnej kuchni charakterystycznej dla naszego regionu.

Dzisiejsi mieszkańcy Dolnego Śląska, pochodzący głównie z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, centralnej Polski i Bukowiny, przywieźli ze sobą swoje tradycje i zwyczaje, w tym także kulinarne. Te regionalne specjały i przepisy pielęgnowali w nowym miejscu zamieszkania, tworząc unikalną mozaikę smaków i kultur w swoim nowym życiu traktując je jako smaki regionalne.

Pani Magdalena jest autorką książki „Śląskie niebo Jürgena Gretschela”. To opowieść o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Ziemi Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tej Ziemi. Zawiera opis historii jego rodziny i jego osobistego zaangażowania w przywracanie pamięci dziedzictwa historycznego Ziemi Dolnośląskiej. Ponadto jest w niej opis obrzędów Dolnego Śląska i krótka, ilustrowana fotografiami, część kucharska poświęcona tradycyjnym potrawom. Czytelnicy znajdą w niej również kalendarium historii Śląska – Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela.

Autorka pochodzi ze Złotoryi. W 2014 roku zdobyła doktorat na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest tłumaczką, redaktorką niemieckojęzycznego kwartalnika o kulturze i historii Silesia Nova.

Po spotkaniu przewidziano poczęstunek wg przepisów prezentowanych w książce

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024. 

Podobne wpisy