„Dwutydzień” bibliotek i u nas!
W tym roku Tydzień Bibliotek to było dla nas za mało. Postanowiliśmy spędzić dwa tygodnie pod hasłem – Biblioteka. Lubię tu być!
Zaczęliśmy od świętowania Dnia Bibliotekarza! Odwiedził nas Burmistrz Grzegorz Wieczorem wraz z zastępcą Panią Magdaleną Wydrą. A w rękach mieli…wspaniały tort! Otrzymaliśmy także przepiękne kwiaty od Rady Miasta, które wręczył Przewodniczący Pan Witold Chojnacki. Pani Dyrektor zabrała nas do Liberca. Odwiedziliśmy naszych partnerów z Krajská vědecká knihovna v Liberci (libereckiej biblioteki) oraz wspięliśmy się na Ještěd. Naszym przewodnikiem był…Pan Burmistrz!
W Filii nr 3 oba tygodnie zaczęliśmy od „Czytam, słucham, opowiadam… jestem”. W pierwszy poniedziałek mieliśmy kawiarenkę wspomnień, czyli jak dawniej w bibliotekach bywało. Rozmawialiśmy o bibliotekach szkolnych, o zaangażowaniu bibliotekarzy, o książkach i czasie spędzonym wśród książek. W kolejny zanurzyliśmy się w literaturę, która skłoniła nas do podróży. Historie były niesamowite: od Stambułu do plaż polskiego morza, podróży poetyckich i kulinarnych. Było ciekawie i smakowicie.
W tym szczególnym dla nas tygodniu zawiązała się bardzo ciekawa, zróżnicowana pod względem wiekowym grupa teatralna pod przewodnictwem Pani Kseni Kovalenko. Można jeszcze dołączyć (poniedziałki na godz. 17:00)!
Wręczyliśmy nagrody i otworzyliśmy wystawę Międzynarodowego konkursu „Zjednoczeni w Różnorodności”. Jesteśmy pod wrażeniem talentu i wysiłku włożonych w prace konkursowe!
W Galerii nad Schodami otworzyliśmy wystawę „Pięć lat przy pędzlu” z pracami Patrycji Górskiej. Posłuchaliśmy o inspiracjach, tworzeniu i planach na przyszłość tej młodej artystki.
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej zaprosiło na Wielką Wymianę Kwiatów. Każdy mógł się wymienić swoimi kwiatkami i urozmaicić swoją domową dżunglę. Podyskutowaliśmy również o książkach w Klubie Książki dla dorosłych. A ManuKultura oczywiście z otwartym sercem i chętnymi dłońmi dziergała z nowymi członkiniami.
Dzieci z zajęć Biblioterapeutycznych, prowadzonych przez Panią Monikę Bałabuch, zaskoczyły nas życzeniami, przepięknymi laurkami i śpiewem. Zajęcia BiblioSmyków także zgromadziły jak zwykle grono ciekawskich maluchów, które bawiły się i uczyły pod czujnym okiem Pani Anety.
W ramach Tygodnia Bibliotek Pani Monika zorganizowała spotkanie zamknięte w Warsztatach Terapii Zajęciowej pod tytułem Bajka terapeutyczna jako pomoc w niemocy – wzmacnianie własnej wartości. Pokazała, jak można wykorzystać tekst literacki jako pomoc w zrozumieniu samego siebie i swoich uczuć.
Spotkaliśmy się także z Mariuszem Gładzikiem, pisarzem z naszych okolic. Spotkanie z autorem było nie tylko okazją do bliższego poznania jego twórczości, ale też inspirującym momentem refleksji nad historią, tożsamością i znaczeniem słowa pisanego.
Dodatkowo można było się napić z nami kawy, zwiedzić wystawy, Ratusz.
Do zobaczenia, ale nie na kolejnym Tygodniu Bibliotek, ale choćby i jutro!







































