Dzień Ziemi w Bibliotece

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Święto to obchodzi się w 192 krajach, w Polsce – od 1990 roku. Z tej okazji 19 kwietnia 2024 odwiedzili nas uczniowie klasy 2 „b” i 2 „c” Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu.

Zaprosiliśmy ich do rozmowy na dywanie, na którym celowo rozsypanych zostało mnóstwo śmieci. Młodzi czuli się niezbyt komfortowo rozmawiając w takich warunkach, część z nich odsuwała śmieci od siebie, część pytała gdzie jest kosz. Eksperyment miał na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska oraz zaznaczenie, jak ważna jest segregacja i recykling odpadów.

Z teorii przeszliśmy do praktyki. Uczniowie mieli za zadanie posegregować śmieci do koszów na plastik, szkło, papier, bio oraz posort. Mieli problem z bateriami, lekarstwami i paragonami, ale po zajęciach raczej już żadne wątpliwości się nie pojawią.

Następnym elementem było obejrzenie prezentacji o skutkach zanieczyszczania środowiska oraz o sposobach dbania o nie. Tu pomysłów nie brakowało; najczęściej dzieci wymieniały oszczędzanie energii, segregowanie odpadów, zamiana plastikowych toreb na wielorazowe, wykonane z naturalnych materiałów oraz oszczędzanie wody.

W tym miejscu wykonaliśmy kolejny eksperyment mający na celu porównanie zużycia wody podczas 2-minutowego szczotkowania zębów pod bieżącą wodą oraz korzystając z kubeczka. Efekt i wnioski były oczywiste. Warsztaty były bardzo owocne. Mamy nadzieję, że Dzień Ziemi będziemy obchodzić codziennie, a nie tylko od święta!

Podobne wpisy