Muzealniaki

W tym roku Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało szóstą edycję szkolenia pod hasłem #muzealniaki. Tegoroczna edycja poświęcona była pracownikom sektora kultury. Nie mogło nas tam zabraknąć!

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Zmotywowani i zadowoleni pracownicy stanowią fundament nowoczesnej, profesjonalnej i mądrej oferty kulturalnej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Tylko jak zadbać o ich dobrostan i dobre samopoczucie, które będą procentować w pracy?

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym pt. „Pracownik instytucji kultury. Wyzwania, zagrożenia, perspektywa. Wiedza i doświadczenia”. Poznaliśmy uczestników właściwie z całej Polski, porozmawialiśmy o wspólnych problemach oraz wyzwaniach pracy „w kulturze”. Mogliśmy także zwiedzić wystawę czasową „Greta. Zajęcia dodatkowe” w Muzeum Pana Tadeusza.

Następny dzień przewidziany był w całości na wizyty studyjne, aby zobaczyć, jak radzą sobie inni. Najpierw Odwiedziliśmy Elżbietę Szumską i jej kopalnię Złoty Stok. Opowiadała nam żarliwie o początkach jej pasji, o trudach takiego wyboru i relacjach z pracownikami, których aktualnie ma aż 170. Następnie pojechaliśmy do Ziębickiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Ziębicach. Kierownicy obu miejsc – Dominika Samborska oraz Wiktor Ochał opowiedzieli nam o tym, jak zadbać o dobrostan i jak pomóc sobie w tym, by praca była pasją.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak ważnym i bogatym w wiedzę wydarzeniu! Te kilka dni dały nam dużo do myślenia i zmotywowały do dalszej pracy.

Ostatni dzień to warsztaty. Najpierw z Anną Rudnicką @kulturana czasie, podczas których podjęliśmy ponownie temat dobrostanu kadr instytucji kultury. A następnie potrenowaliśmy uważność, która może być narzędziem przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu wraz z Emilią Grancow i Piotrem Sokół-Flakiem ze @Stowarzyszenie Zainteresowanych Troską o Siebie – SZTOS.

Z głową pełną pomysłów czas zakasać rękawy!

_______

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Podobne wpisy