Noc Bibliotek 2018

Jest jeden dzień w roku, kiedy Biblioteka cały wieczór i całą noc tętni życiem, a w oknach Ratusza można zobaczyć światła i przebiegające od czasu do czasu dzieci . To Noc Bibliotek, która w tym roku odbyła się 9 czerwca.
W tegorocznej Nocy Bibliotek wzięły udział dzieci oraz miłośnicy gier fantasy i RPG. Akcję zrealizowano w ramach projektu „Biblioteka dla każdego” (priorytet: Partnerstwo dla książki). Jak zwykle na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci wzięły udział w sesji zdjęciowej „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”, którą prowadziła pani Barbara Krupa. Każdy uczestnik samodzielnie wybrał książkę, z którą został sfotografowany w taki sposób, aby wybrana pozycja zasłaniała twarz lub część ciała. Wykonane zdjęcia zaprezentujemy już niedługo. Serdecznie dziękujemy pani Barbarze Krupie za zaangażowanie oraz chęć współpracy.
Kolejną część Nocy stanowiła gra miejska „Na błysk latarki”, którą zorganizowaliśmy wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego – Komendą Hufca w Lubaniu. Dzieci uczestniczące w grze za pomocą wehikułu czasu przeniosły się do roku 1918, aby zdobyć ukrytą przez wroga flagę Polski. Stawką w grze była niepodległość naszego kraju. Aby dotrzeć do kryjówki wroga, dzieci musiały rozwiązać wiele zadań czekających na nie na specjalnie przygotowanych w centrum Lubania stanowiskach. Zadania nie należały do najłatwiejszych. Należało wykraść strażnikom tajną wiadomość, odszukać i odczytać cztery szyfry, pokonać „ścieżkę zdrowia”, opatrzyć obrażenia wojenne, a nawet… rozminować pole… Na stanowiskach czekali pracownicy Biblioteki oraz harcerze. Grupa uczestników podążających po 22:00 ulicami miasta z latarkami oraz poszukujących strzałek wskazujących drogę wzbudzała zainteresowanie. Wszyscy rozwiązali zadania poprawnie i odszukali ukrytą flagę, która znalazła honorowe miejsce – pojawiła się w oknie Ratusza.
Po tak intensywnym czasie przyszła pora na odpoczynek przy filmie. Niektórzy zasnęli baaardzo późno, bo o… 5:00 nad ranem!
Starsi – gracze RPG – spędzili wieczór i noc w Sali Ślubów, gdzie z pasją rozgrywali kolejne etapy gier.
Trzecia już Noc Bibliotek zakończyła się o 8:00 w niedzielę. Najmłodsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz biało – czerwone opaski.

 

Podobne wpisy