O historii bibliotek w Lubaniu

W 2022 roku minęło 75 lat funkcjonowania bibliotek publicznych na terenie miasta Lubania. Jubileusz ten był przyczynkiem do poznania historii bibliotek, jakie na przestrzeni wieków znajdowały się na terenie miasta.

W styczniowe popołudnie (26.01.2023 r.) pasjonaci lokalnej historii uczestniczyli w spotkaniu, którego temat przewodni brzmiał „Historia bibliotek Lubania na przestrzeni wieków”. Prowadzący wykład, dyrektor Muzeum Regionalnego pan dr Łukasz Tekiela, dotarł do różnorodnych materiałów, zgromadził i opracował publikacje i dokumenty będące źródłem wiedzy o funkcjonowaniu pierwszej książnicy. Podczas prelekcji zaprezentował sylwetki ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w jej powstanie, opowiedział o sposobach przechowywania i zasadach korzystania z księgozbioru. Wskazał lokalizacje zmieniające się na przestrzeni lat.

Zgromadzeni w „Galerii nad Schodami” słuchacze mieli również okazję zapoznać się z wystawą złożoną z fotografii i wycinków prasowych będących przeglądem działań i wydarzeń istotnych dla naszej biblioteki. Obejrzeli ponadto mały spektakl teatralny, pt. „Biblioteka”, autorstwa pana Kazimierza Kiljana, w wykonaniu pani Heleny Owsiak.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania dla p. Heleny  Owsik, P. Łukasza Tekieli i Kazimierza Kiljana za przygotowane prezentacje.

Podobne wpisy