SPOTKANIE Z POEZJĄ PISANĄ BRAILLEM

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom 30 maja 2022 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu odbyło się spotkanie z niewidomą wrocławską poetką- Panią Haliną Kuropatnicką-Salomon.

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu.

Pani Halina przez wiele lat pracowała jako pedagog ze specjalizacją polonistyczną. Obecnie spełnia się jako poetka. Autorka pisze wiersze oraz małe formy prozatorskie. W swojej twórczości odnosi się do życia codziennego, czerpiąc inspiracje z otaczającej ją rzeczywistości. Swoje utwory kieruje zarówno do dzieci jak i dorosłych.

Podczas spotkania Pani Halina opowiedziała dzieciom historię Louisa Braille’a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie. A ponieważ był chłonny wiedzy i ta ułomność mu doskwierała, jako pierwszy postanowił stworzyć alfabet, który został nazwany od jego nazwiska. Pokazała narzędzia, które służą do pisania osobom niewidomym.

W dalszej części spotkania, posługując się alfabetem Braille’a, poetka czytała wiersze swojego autorstwa. Był czas na zadawanie pytań, bardziej na temat życia i funkcjonowania z niepełnosprawnością niż na temat prezentowanych utworów. Jednak spotkanie ukazało się interesujące dla młodych uczniów.

Podobne wpisy