NAVAL – były żołnierz GROMu na spotkaniu w bibliotece

W poniedziałek (09.05.) w lubańskim ratuszu odbyło się spotkanie z człowiekiem o żelaznym charakterze, dyscyplinie i konsekwencji w dążeniu do celu. Gościem naszej biblioteki był NAVAL, były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, obecnie wykładowca na Uczelni Techniczno – Handlowej w Warszawie, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, autor książek: “Przetrwać Belize”, “Ostatnich gryzą psy”, “Zatoka”, “Camp Pozzi”, „Chłopaki z Marsa”, „Ekstremalnie. Poradnik treningowy”, „ Ekstremalna strzelnica Navala” i „Świat na celowniku”. Prowadzi firmę Naval Polska, wystąpił także w roli gospodarza programu „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska oraz autorskiego programu “Strzelnica Navala” w POLSAT Sport.

Podczas wizyty w Lubaniu Paweł Mateńczuk (tak się nazywa) opowiedział o drodze, jaką musiał przebyć, aby trafić do najbardziej elitarnej jednostki wojskowej, o trudach treningów i selekcji kandydatów na żołnierzy GROM-u. Brał udział w misjach zagranicznych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i w Afganistanie. Pokrótce zrelacjonował czym różniły się te działania. Zwrócił uwagę, jak istotne w ekstremalnych sytuacjach są relacje ze współtowarzyszami i wzajemne zaufanie. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, więc i pytaniom nie było końca.

Na zakończenie można było porozmawiać z zaproszonym gościem, a także zakupić wybraną książkę wraz z dedykacją.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Biblioteka w wielu odsłonach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.