VI Festiwal Kobiet, 22 listopada, piątek

Drugi dzień Festiwalu rozpoczęły przedstawicielki Stowarzyszenia Amazonek i Osób z Chorobą Nowotworową w Zgorzelcu – Pani Katarzyna Anders i Pani Maria Sosna. Pokazywały na fantomach, jak się badać. Czym się różni mammografia od badania usg piersi oraz w jakim wieku wykonywać oba badania? Opowiadały o stowarzyszeniu, które wspiera bardzo osoby nie tylko z rakiem piersi, ale także innymi chorobami nowotworowymi. Uczą, jak wspierać osoby chorujące. Ich przejmująca, ale pełna siły, opowieść była wspaniałym świadectwem, a także motywacją do badań.

Następnie pozostaliśmy w temacie zdrowia. Zaprosiliśmy do nas Klub Honorowych Dawców Krwi w Lubaniu. Zygmunt Krynda (prezes), Przemysław Lichodziejewski oraz Joanna Elstner opowiadali, co dyskwalifikuje, a co nie – do oddawania krwi. Jak często można ją oddawać i do jakiego wieku? Ważnymi informacjami były także te, jak przygotować się do pierwszej donacji. Na koniec mogliśmy powtórzyć podstawy pierwszej pomocy, tego nigdy za wiele.

Któż z nas nie chciałby zrzucić parę zbędnych kilogramów bez wyrzeczeń i diety? Ale czy jest to w ogóle możliwe? Na to pytanie próbował odpowiedzieć dietetyk, Pan Adam Rymaszewski. Pan Adam specjalizuje się w dietetyce klinicznej i sportowej. W swojej pracy kładzie duży nacisk na indywidualne podejście do każdego pacjenta, starając się wczuć w jego sytuację, aby przygotowane zalecenia były możliwe do wdrożenia i realizacji.

Okazuje się, że trzymając się kilku prostych zasad – takich jak: prowadzenie dziennika żywieniowego, czytanie etykiet, regularne spożywanie posiłków bogatych w owoce i warzywa, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie wysoko przetworzonej żywności, a do tego odrobina ruchu – sukces mamy murowany. Proste? No to do dzieła! I pamiętajcie – w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Po raz kolejny gościliśmy wspaniałego pasjonatę, specjalistę w dziedzinie pszczelarstwa, właściciela pasieki Izerski Pszczelnik – pana Pawła Polakiewicza ze Smolnika.  Festiwalowi goście wysłuchali ciekawego wykładu o życiu pszczół, o tym jak pracowite są to owady i jak ważne dla naszej planety. Prowadzący w bardzo ciekawy, pełen humoru sposób dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pasją. Podczas trwania festiwalu mogliśmy popijać herbatę z miodem Pana Pawła oraz kupić pyszności od niego. A nie były to tylko miody!

Tak, jak w czwartek, tak w piątek, nasi uczestnicy mogli liczyć na kreatywne warsztaty. Zaczęliśmy od guzikowych warsztatów z Panią Ulą Wójtowicz. Każdy otrzymał swój blejtram, na którym powstawały przepiękne malowidła, ozdobione finezyjnie guzikami, których było multum!

Następnie trochę rozruszaliśmy się na pilatesie z Panią Moniką Borkowską. Dowiedzieliśmy się, czy jest ta forma aktywności. Czym się różni od jogi? Pozornie niewinne ćwiczenia zaskoczyły swoją intensywnością, powodując zakwasy następnego dnia – dodajmy, że całkowicie pożądane!

Nadszedł czas na malowania mandali z Panią Agnieszką Andrzejczak-Wiaderek. Projektowanie i kolorowanie mandali pomaga skupić uwagę. Dlatego jest to świetne ćwiczenie na uspokojenie, szczególnie w chwilach stresu, oraz na obudzenie umysłu. Spod dłoni twórców wyszły przepiękne obrazy.

A późniejszym wieczorem biblioteka zamieniła się w prawdziwą oazę zapachów i wiedzy! O 17:30 odbyły się długo wyczekiwane warsztaty z Panią Magdaleną Duszą – właścicielką W Ziołach Company, ekspertką w dziedzinie ziół i naturalnych kosmetyków.

Pani Magda to postać doskonale znana naszym gościom, a jej charyzma i doświadczenie jak zawsze przyciągnęły tłumy. Poprzednie warsztaty były tak udane, że nie mogliśmy odmówić kolejnego spotkania! Tym razem tematem przewodnim były maceraty olejowe z ziół – niezwykle wszechstronne i wartościowe produkty, które każdy z nas może stworzyć w domowym zaciszu.

Uczestnicy dowiedzieli się, jak przygotowywać maceraty krok po kroku – od wyboru ziół, przez odpowiednie proporcje, aż po techniki macerowania. Pani Magda wyjaśniła, które rośliny sprawdzają się najlepiej w różnych zastosowaniach, zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni. Warsztaty były pełne inspiracji dla kobiet – poruszyliśmy tematy pielęgnacji skóry, zdrowia oraz harmonii w życiu codziennym.

Uroczyste zakończenie Festiwalu dostarczyło niezapomnianych wrażeń dzięki wyjątkowemu koncertowi Pieśni Duszy w wykonaniu Urszuli Duchaczek. Każdy utwór poprzedzało krótkie wprowadzenie, które pozwalało lepiej zrozumieć jego przesłanie i w pełni zanurzyć się w poruszających do głębi rytmach. . Piękny głos Pani Urszuli ukoił nas i wprowadził we wzruszenie.

To był świetnie wykorzystany czas. Bardzo cieszyły nas nie tylko wykłady pełne wiedzy, kreatywność warsztatów, ale przede wszystkim spotkania uczestników. Rozmowy oraz spotkania nad kubkiem gorącej kawy lub herbaty. Do zobaczenia mamy nadzieję za rok!

A na pytanie, jak było, niech posłuży zdjęcie tablicy, na którą mogli się wpisać wszyscy, którzy odwiedzili w tych dniach naszą bibliotekę:

Resztę zdjęć oraz relację z pierwszego dnia znajdziecie TUTAJ.

VI Lubański Festiwal Kobiet realizowany był w ramach projektu „Nasze miejsce- biblioteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podobne wpisy