Świętowanie Dnia Bibliotekarza i Bibliotek

Gdzie mogli udać się pracownicy bibliotek z powiatu lubańskiego z okazji swojego święta – Dnia Bibliotekarza i Bibliotek? Oczywiście tam, gdzie starodruki! Wybór kierunku wycieczki był zatem prosty – Görlitz!

Zawsze jest nam bardzo miło, że tak wiele osób pracujących na co dzień w bibliotekach Powiatu Lubańskiego chce dołączać do naszych wypraw, aby wspólnie spędzić czas, poświętować, wymienić się doświadczeniami, a także by się zintegrować.

W mieście udało się zachować tak duży dorobek historyczny, bo Görlitz nie ucierpiało w czasie II wojny światowej. Przeżywało po wojnie trudne czasy, kiedy to szereg zabytków popadł w ruinę, ale współcześnie miasto to perełka niemieckiej turystyki.

Zwiedzanie zaczęliśmy od przepięknego Mostu Staromiejskiego (Altstadtbrücke), który przeniósł nas już za granicę niemiecką. Naszym przewodnikiem był niezastąpiony Pan Andrzej Paczos, którego z chęcią wszyscy słuchali. Odwiedziliśmy Kościół farny św. Piotra i Pawła (Pfarrkirche St. Peter und Paul), który monumentalnie góruje nad miastem. Następnie przeszliśmy w okolice Kościoła Św. Mikołaja, z którego przeszliśmy na okoliczny Cmentarz św. Mikołaja. Tam poznaliśmy szerzej historię znanego w naszych okolicach Jakoba Böhme, urodzonego w Zawidowie, jednego z najbardziej znanych niemieckich filozofów. Sam cmentarz, oprócz upragnionego cienia, był warto zobaczenia. Grobowce zostały bowiem zbudowane od wczesnego XVII do połowy XVIII w. Oprócz wspaniałych nagrobków w niektórych grobowcach zachowały się dekoracyjne malunki z czasów ich powstania.

Następnym punktem naszej wycieczki była Replika Grobu Pańskiego. Większość z nas była bardzo zaskoczona, że obiekt tego typu znajduje się w naszej okolicy.

Kulminacyjnym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej (Die Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften). Jest to najważniejsza biblioteka regionalna pomiędzy Wrocławiem a Dreznem. W jej imponujących zbiorach zgromadzonych jest ponad 150 000 woluminów. Tutaj wszystkim dosłownie zaparło dech!

Zachęcamy do odwiedzenia tego pięknego miasta, jakim jest Görlitz. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni – i ze zwiedzania, i ze wspólnie spędzanego czasu.