Spotkanie z architektem bibliotek

Ten tydzień zaczęliśmy od wybrania się do Kamieńca Wrocławskiego, na zaproszenia Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki w Czernicy Małgorzaty Ligarskiej. W przyjaznej Filii nr 1 Gminnej Biblioteki Publicznej  w Czernicy zorganizowała spotkanie z Panem Grzegorzem Kłodą, architektem GK-Atelier Grzegorz Kłoda. Jest to pracownia specjalizująca się od prawie 10 lat w projektowaniu bibliotek publicznych. I jedyna taka w Polsce, która stworzyła wewnętrzny system projektowania bibliotek oparty na analizach potrzeb użytkowników oraz na informacjach zebranych bezpośrednio od bibliotekarzy.

Pan Grzegorz opowiedział nam o koncepcji (stworzonej przez Ray’a Oldenburga) biblioteki jako trzeciego miejsca, zaraz po domu i pracy. To idea miejsca, gdzie spędzamy wolny czas i prowadzimy życie towarzyskie. Jednak Pan Kłoda skupił się przede wszystkim na współczesnej bibliotece, aby obalić pewne mity i stereotypy, które wokół nich narosły.

Filia nr 1 w Kamieńcu Wrocławskim

Mogliśmy zobaczyć realizacje pracowni, takie jak Bioteka (filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie), Biblioteka na Poziomie (Filia nr 40 MBP Lublin), Biblioteka Nowy Horyzont (filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku), Biblioteka Picassa w Siechnicach, Biblioteka w Bełżycach, Rynek 58 (Dolnośląska Biblioteka Publiczna) a także dość kontrowersyjny projekt planowanej Metroteki – pierwszej biblioteki w Polsce, która powstanie w przestrzeni metra. Pokazywał wyjątkowość idei i tłumaczył, co jest ważne przy wyborze rozwiązań i projektowaniu tych miejsc.

Projekt Metroteki, źródło: https://www.facebook.com/gk.atelier/

Pod koniec spotkania był czas na rozmowę i pytania do Pana Grzegorza, z czego chętnie skorzystaliśmy. Nasza Biblioteka bowiem zastanawia się nad swoją przyszłością, swoim umiejscowieniem na mapie miasta. Bardzo przeszkadza nam mocno ograniczony dostęp dla osób z niepełnosprawnościami i problemami z poruszaniem się. Na razie są to plany, co przyniesie przyszłość – czas pokaże.

Podobne wpisy