O „Solidarności” w Lubaniu i okolicach
W tym roku obchodzimy 45-lecie NSZZ „Solidarność”. To znakomita okazja do spotkania i opowiedzenia o tym zdarzeniu, także z perspektywy Lubania oraz okolicznych miast. Dlatego pod koniec marca spotkaliśmy się w naszej bibliotece, aby opowiedzieć o tych wydarzeniach i przybliżyć osoby, które przyczyniły się do wielkich zmian w naszej ojczyźnie.
Najpierw głos zabrał Łukasz Sołtysik, który z chęcią przybył do nas z wrocławskiego oddziału IPN. Nakreślił jak wyglądały narodziny „Solidarności” na Dolnym Śląsku w 1980 roku. Następnie głos zabrał Pan Zdzisław Bykowski, który opowiedział nam o tym okresie bardziej lokalnie. Jak to wszystko rozgrywało się w lubańskich zakładach i w zakładach ościennych miast w latach 1980-1989.
Na spotkanie przyszło bardzo dużo osób, którzy czynnie działali przy ruchu Solidarności. Także władze naszego miasta przybyli, aby posłuchać o historii tego okresu. Całe spotkanie miało znakomitą oprawę dzięki zdjęciom i grafikom z tamtego okresu ze zbiorów p. Bykowskiego. Pan Paweł Czapliński, dyrektor Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Siekierczynie, pomógł nam zaaranżować przestrzeń strojami robotników z tamtego czasu, ZOMO-wców oraz Milicji. Mogliśmy także dzięki eksponatom (np. autkom-miniaturkom z tamtych czasów, szklankom z metalowych koszyczkach, w których pito kawę) poczuć duch epoki. Całość dopełniał ekran, na którym Jaruzelski ogłaszał stan wojenny.
To było bardzo potrzebne spotkanie. Często nie ma gdzie zasięgnąć wiedzy, jak te czasy wyglądały na naszych terenach. Na szczęście Pan Zdzisław Bykowski przygotował tekst o powstaniu lubańskiej solidarności. Możecie go Państwo przeczytać u nas w formie elektronicznej TUTAJ. Zachęcamy do czytania i powielania!





































Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polish presidency of the Council of the European Union
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE