Podróż po nocnym niebie – Karol Wójcicki “Z głową w Gwiazdach”

Nie zmieniamy planów, o 21:00 na boisku ZSP im. Adama Mickiewicza będziemy szukać gwiazd!

Spotkanie będzie trwało około 2,5 godziny. Ilość krzesełek będzie ograniczona, więc jeśli możecie zabierzcie coś do siedzenia. No i oczywiście ubierzcie się ciepło i napełnijcie termosik 😉

Niezwykły pokaz nieba w wykonaniu Karola Wójcickiego będzie niebywałą okazją by na własne oczy zobaczyć piękno kosmosu. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage o nazwie “Z głową w gwiazdach”, zabierze nas na wędrówkę po zakamarkach nocnego nieba. Kto chodź raz widział transmisje Karola ten wie, jak wielką pasją w jego życiu jest patrzenie w gwiazdy i z jakimi emocjami potrafi zarazić nią zarówno dzieci jak i najstarszych. Wędrówka po niebie z wykorzystaniem teleskopów pozwoli nam zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga! Pogoda nie pokrzyżuje nam planów, w razie zachmurzenia odbędzie się równie interesujący wirtualny pokaz nieba.


Pokaz jest jednym z serii wydarzeniem w ramach lokalnej inicjatywy “Maj z kosmosem”, zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 w ramach zadania: “Kultura zbliża… zwłaszcza w bibliotece”.


Gwiazdy, konstelacje, planety, ale też gromady z tysiącami słońc, barwne mgławice, a także całe galaktyki – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, tuż nad Twoją głową.


Zabierz się w podróż po nocnym niebie z Karolem Wójcickim – doświadczonym obserwatorem nieba, popularyzatorem astronomii i autorem bloga “Z głową w gwiazdach”.


Podczas spotkania pod gwiazdami poznasz gwiazdy i tworzone przez nie gwiazdozbiory, a także związane z nimi mitologiczne historie. Zrozumiesz też zasady którymi rządzi się sfera niebieska. Przy pomocy specjalnych teleskopów na własne oczy zobacz Księżyc i planety, a także obiekty głębokiego nieba takie jak jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki. Twojej uwadze nie umkną też załogowe statki kosmiczne i sztuczne satelity*.


Do dyspozycji uczestników pokazu będzie zaawansowany, zrobotyzowany teleskop umożliwiający zajrzenie w tzw. głęboki kosmos, a także ogromny teleskop o średnicy 40-cm, który jak żaden inny pozwoli na własne oczy przekonać się o pięknie wszechświata.


*Lista obserwowanych obiektów uzależniona jest od pory roku i lokalnych warunków oświetleniowych.

Podobne wpisy